Prof. Dr. Erol EĞRİOĞLU ve Doç. Dr. Eren BAŞ'ın da Yazarlığını Yaptığı "YAPAY SİNİR AĞLARI - (Öngörü ve Tahmin Uygulamaları)" Adlı Kitap Yayımlandı

09 Mart 2020 Pazartesi

Bölümümüz öğretim elemanlarından Prof. Dr. Erol Eğrioğlu ve Doç. Dr. Eren Baş'ın da yazarlığını yaptığı "YAPAY SİNİR AĞLARI - (Öngörü ve Tahmin Uygulamaları)" adlı kitap yayımlanmıştır.

Kitap Tanıtımı:
Yapay sinir ağları, yapay zeka ve veri madenciliğinde yaygın kullanılan araçlar olup son yıllarda oldukça merak edilen ve dikkat çeken araştırma alanlarındandır. Yapay sinir ağları konusunda yayınlanmış bir çok kitap bulunmasına rağmen, ya çok teorik ve dar kapsamlı ya da yapay sinir ağları için kullanılan teknikleri açıklayıcı olacak örnek ve uygulamalar ile desteklememektedir. Bu kitapta hem konu hakkındaki teori hem de sayısal örnekler ile bir sunum gerçekleştirilmiştir. Ayrıca mevcut kitaplarda bulunmayan yapay sinir ağları türlerini ve detaylı açıklamaları bu kitapta bulmak mümkündür. Bazı önemli yapay zeka optimizasyon algoritmalarının detayları ve yapay sinir ağlarında uygulamaları verilmiştir. Matlab “Neural Network Toolbox“ kullanımı ve bu pakette yer almayan yapay sinir ağı türleri için ise hazırlanan Matlab kodları kitapta paylaşılmıştır. Bootstrap yaklaşımların yapay sinir ağlarında kullanımı algoritmalar, örnekler ve Matlab kodları ile tanıtılmıştır. Kitap daha çok öngörü uygulamalarına ağırlık verse de yapay sinir ağlarını farklı amaçlar için kullanacak araştırmacılar için de oldukça yararlıdır ve başucu kitabı olarak kullanılabilecektir. Kitap, yapay sinir ağları konusunu ilk kez çalışacak araştırmacılardan bu konuda daha önce çalışmış araştırmacılara kadar geniş bir okuyucu kitlesi için hazırlanmıştır.

Hızlı Erişim